خانه / ویژه کنکور / احتمال کاهش ساعت آموزشی در پایه دوازدهم

احتمال کاهش ساعت آموزشی در پایه دوازدهم

بطحایی با اشاره به اهمیت زمان آموزش گفت: برای کنترل استرس دانش آموزان کاهش ساعت درسی پایه دوازدهم را مورد توجه قرار دادیم.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در مراسم افتتاحیه فعالیت‌های تابستانی واحد‌های آموزشی و پرورشی سراسر کشور در کانون فرهنگی و تربیتی سلمان فارسی  با اشاره به اینکه باید زمان را در برنامه آموزشی مورد توجه قرار دهیم،  اظهار کرد: سال تحصیلی از مهر  آغاز  تا پایان شهریور ماه  ادامه دارد، اما برخی عوامل  باعث شده تا پایان اردیبهشت ماه این دوره تمام شود.

وی ادامه داد: گاهی معلمان از زمان آموزشی گلایه مند هستند زیرا باعث فشرده شدن زمان تدریس آنها می شود  البته در تلاش هستیم تا این مشکل را کاهش دهیم و باید  معلم در کلاس فرصت تمرین مهارت‌ها و گفتگو با دانش آموز را داشته باشد.

بطحایی تصریح کرد:  اکنون مدارس ۲ شیفته ای در کشور داریم که این روند به کاهش زمان آموزشی دانش آموزان این مدارس منجر می شود علاوه بر آن تعطیلی مدرسه به دلیل آلودگی هوا و شرایط جوی، کاهش بیشتر زمان آموزشی را به دنبال دارد که  در کار معلم هم اختلال ایجاد خواهد کرد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به استقرار پایه دوازدهم در سال تحصیلی جدید بیان کرد: ۳۵ ساعت  آموزشی در هفته برای دانش‌آموزان این پایه پیش‌بینی شده است  و این موضوع در حالی است که کنکور پابرجاست و  امتحان نهایی در چندین  درس وجود دارد.

وی ادامه داد: این برنامه ریزی   فشار روانی و جسمی به دانش‌آموزان وارد می‌کند در حالی  مدرسه باید محل زندگی دانش‌آموزان باشد بنابراین  تلاش داریم این ۳۵ ساعت را به ۲۴ ساعت کاهش دهیم.

افزایش پایگاه های اوقات فراغت دانش آموزان

وزیرآموزش و پرورش درباره برنامه ریزی برای  اوقات فراغت دانش‌آموزان در تابستان  اظهار کرد: دانش آموزان از اواسط خرداد  تا اواخر شهریور ماه، زمان برای یادگیری مهارت ها و گذراندن اوقات فراغت خود را دارند و  برای تقویت این دوره افزایش  پایگاه اوقات فراغت از ۲۲ به ۳۲ هزار پایگاه  را مورد توجه قرار دادیم.

وی افزود اکنون تشکل های مختلف دانش آموزی در کلاس های تابستانی مهارت محوری را سرلوحه برنامه های خود قرار دادند و ازاین ایام برای جبران کاستی های آموزشی بهره نمی گیرند.

بطحایی باتاکید بر اینکه کلاس های تابستانی باید به افزایش  خلاقیت و ذوق دانش آموزان کمک کند، بیان کرد:  رعایت نکات ایمنی و امنیت دانش‌آموزان باید در این  دوره ها مورد توجه  و در اولویت باشد.

برنامه های اوقات فراغت ساحت های شش گانه سند تحول را پوشش می دهد

در ادامه علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی  آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه برنامه‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان منحصر به تابستان نیست، بیان کرد: فعالیت‌های حوزه معاونت پرورشی در طول سال تحصیلی هم برقرار است اما فعالیت‌های تابستانی نقطه عطف برنامه های  اوقات فراغت محسوب می شود.

وی  ادامه داد: اوقات فراغت فرصتی برای جبران برنامه های  پرورشر در طول سال تحصیلی و شکوفایی استعدادهای دانش آموزان است برای ارتقای سلامت جسمی و روانی آنان است.

کاظمی با اشاره به اینکه برای اولین بار آموزش و پرورش  بسته سیاستی کامل از تمام فعالیت‌ها را تدوین و ابلاغ کرده است، گفت: رویکرد اصلی در برنامه های تابستانی حمایت از شعار سال و ایجاد بستر مناسب برای  مهارت‌آموزی  و اشتغال‌زایی است.

وی با اشاره به اینکه  در برنامه‌های اوقات فراغت، تعلیم و تربیت تمام ساحتی را دنبال می کنیم، بیان کرد: حمایت از کالای ایرانی، تمرکز بر  مناطق روستایی و برنامه‌ریزی متناسب با ذائقه دانش‌آموزان مورد توجه است.

معاون پرورشی و فرهنگی  آموزش و پرورش  با اشاره به اینکه  برنامه‌های تابستانی اوقات فراغت در ۵ محور شامل مهارت‌های ارتباطی معرفتی، هویتی و بصیرتی، مهارت‌های فرهنگی، هنری و فعالیت‌های نشاط آور و شادی بخش، مهارت‌های حرفه‌ای، مهارت‌های اقتصادی و اشتغال‌زایی و مهارت‌های ورزشی و سلامت در نظر گرفته شده است، گفت:  ۳۳ هزار پایگاه اوقات فراغت  در سراسر کشور برای دانش آموزان در نظر گفته شده است پیش بینی می‌کنیم با توجه به آمار سال گذشته ۵ میلیون نفر رشته  از برنامه ها استقبال کنند.

کاظمی با اشاره به روال برنامه ریزی برای برنامه های اوقات فراغت از سوی نهادهای مختلف گفت: سیاست‌های اجرای این فعالیت‌ها به استان‌ها ابلاغ شده تا با توجه به شرایط بومی هر منطقه فعالیت خود را آغاز کنند.

فعالیت ۹۰۰ پایگاه تابستانی در تهران

در ادامه عبدالرسول کریمی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهر تهران گفت: غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان، شکوفایی استعداد‌ها و کارآفرینی در این دوره ها مورد توجه است.

وی بیان کرد: امسال ۹۰۰ پایگاه تابستانی را در شهر تهران برپاست و اردو‌های دانش آموزی از ۲۳ تیرماه تا ۱۵ شهریورماه در دستور کار قرار می گیرد.  


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

سرای دانش فدک | The Lost Magic formula of Learn Essays Cyberspace

One more disadvantage of pure ingredients stands out as the reduced group of pure products …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *