خانه / ویژه کنکور / افزایش دانشجویان مشروطی در رشته‌های علوم پایه

افزایش دانشجویان مشروطی در رشته‌های علوم پایه

رئیس دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه رتبه داوطلبان پذیرفته شده در رشته‌های علوم پایه طی سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است، از افزایش دانشجویان مشروطی در رشته‌های علوم پایه خبر داد.

دکتر محسن رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه سطح علمی دانشجویان رشته‌های علوم پایه افت پیدا کرده است، اظهار کرد: در رشته زمین‌شناسی دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی در چهار پنج سال گذشته با افزایش تعداد دانشجویان مشروطی مواجه شدیم و پس از بررسی علت این مسئله و مقایسه رتبه‌های دانشجویان ورودی رشته زمین شناسی در  طول ده سال گذشته، دریافتیم که در طول این سال‌ها رتبه دانشجویان پذیرفته شده در این رشته‌ها افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر افرادی با رتبه‌های ۳۰ هزار و یا حتی بالای ۴۰ هزار وارد رشته‌های علوم پایه در دانشگاه‌های مادر می‌شوند که شاید یکی از دلایل آن افزایش ظرفیت رشته‌های پرمتقاضی‌تر باشد. از آنجایی که رقابت زیادی برای قبولی در همان رشته‌های بالاتر مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی وجود دارد برای پذیرفته شدن در رشته‌های علوم پایه حتی در دانشگاه‌های خوب لازم نیست دانش آموزان تلاش زیادی انجام دهند.

رئیس دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی اضافه کرد: در واقع معدل دانشجویان در طول تحصیل در رشته‌های علوم پایه سال به سال پایین‌تر می‌آید و ما در دانشگاه‌ها شاهد تعداد مشروطی‌های بیشتری نسبت به گذشته هستیم.

تنزل استانداردهای آموزشی دانشگاه‌ها به دنبال کاهش سطح علمی دانشجویان

رضایی با بیان اینکه کاهش سطح علمی دانشجویان باعث تنزل استانداردهای آموزشی دانشگاه‌ها می‌شود گفت: به نظر می‌رسد که برخی از دانشگاه‌ها سطح کیفی تجهیزات و سطوح آموزشی خود را افزایش نمی‌دهند و استانداردهایشان تحت تاثیر سطح علمی دانشجویان، تنزل پیدا کرده است.

وی وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان رشته‌های علوم پایه را علت اصلی کاهش سطح علمی دانشجویان این رشته‌ها عنوان کرد و افزود: یکی از  مهم‌ترین مسائلی که می‌تواند دانش آموزان را برای تحصیل در رشته‌ای ترغیب کند وضعیت شغلی آن رشته است.

رئیس دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی ادامه داد: در حال حاضر در رشته‌های علوم پایه فارغ التحصیلان زیادی وجود دارند که عملا برای بازار کار آنها فکری نشده است. علی رغم اینکه این رشته‌ها بسیار مهم هستند و می‌توانند بسیار پر کاربرد باشند، به نظر می‌رسد آنقدر که باید به آنها توجه نشده است.

“دختران” گرایش بیشتری به تحصیل در رشته‌های علوم پایه دارند

رضایی با بیان اینکه به نظر می‌رسد “دختران” گرایش بیشتری به تحصیل در رشته‌های علوم پایه دارند گفت: شاید علت تعداد بیشتر دانشجویان زن در این رشته‌ها این باشد که پسران بیشتر خود را موظف به پیدا کردن کار می‌دانند؛ اما زنان به اندازه آنها خود را موظف به یافتن کار نمی‌دانند و به همین علت زنان برای ادامه تحصیل انگیزه بیشتری دارند.

وی پذیرش بی حساب را علت اصلی بیکاری فارغ التحصیلان عنوان کرد و گفت: در کشور تا زمان مشخصی ظرفیت برای اشتغال هر رشته‌ای وجود دارد و در حال حاضر بسیاری از موقعیت‌های کاری فارغ التحصیلان گرفته شده و به نظر می‌رسد روند بازنشستگی و جایگزینی آنها در پذیرش دانشجویان مد نظر قرار گرفته نشده است.

رئیس دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی یادآور شد: در بسیاری از کشورهای دنیا برای پذیرش دانشجویان به وضعیت اشتغال دانش آموختگان توجه می‌کنند، اما معمولا ما در کشور توجه زیادی به این مسئله نداریم و دانشگاه‌ها نیز هنوز به سطح دانشگاه‌های کارآفرین نرسیده‌اند که بخواهند به این مباحث فکر کنند.

رضایی ادامه داد: ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت نیز در کشور ارتباط ارگانیک و تعریف شده‌ای نیست و در حال حاضر دانشجویان ما در سطح لیسانس در حالی آموزش می‌بینند که هیچ ارتباطی با صنعت و جامعه ندارند.

وی درباره نتیجه تداوم روند کنونی در رشته‌های علوم پایه اظهار کرد: حوزه علوم پایه در سند چشم انداز جامع علمی کشور بسیار پر اهمیت دیده شده اما چیزی که در واقعیت اتفاق می‌افتد متناسب با آن نیست.

رئیس دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی یادآور شد: وقتی که افرادی که از سطح معلوماتی پایین‌تری برخوردارند با رتبه‌های بالا وارد این رشته‌ها شوند به تدریج کیفیت این رشته‌ها و فارغ التحصیلانشان تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و دانشگاه‌ها هر قدر هم که تلاش کنند وقتی پایه علمی ورودی‌ها به اندازه کافی قوی نباشد خروجی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

رضایی با تاکید بر اهمیت رشته‌های علوم پایه گفت: اگر این رشته‌ها تضعیف شوند کل پیکره علمی کشور تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

وی در پایان با بیان اینکه دانشگاه‌ها تصمیم بر کاربردی کردن موضوعات پایان نامه‌ها دارند اظهار کرد: تلاش بر این است که به پایان نامه‌هایی که موضوعات کاربردی دارند گرنت بیشتری داده شود تا در راستای نیازمندی‌های اعلام شده از سوی صنایع کشور گام برداشته شود.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

سرای دانش فدک | The Lost Magic formula of Learn Essays Cyberspace

One more disadvantage of pure ingredients stands out as the reduced group of pure products …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *