خانه / ویژه کنکور / خروج از کشور دانشجویان به صورت اینترنتی

خروج از کشور دانشجویان به صورت اینترنتی

حمیدزاده‌ گفت: خروج از کشور در حال حاضر اینترنتی شده و در آینده‌ای نزدیک صدور معافیت تحصیلی دانشجویان و مجوز خروج از کشور از همین طریق انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سرهنگ نجف حمیدزاده‌ معاون مشمولان‌ و امور معافیت سازمان نظام وظیفه‌ عمومی در شصت‌ و دومین گردهمایی معاونان دانشجویی که در دانشگاه تهران در حال برگزاری است، گفت: با ۵۲ سازمان، وزارتخانه و ارگان همکاری داریم و باید در این همکاری ها قانون نظام وظیفه عمومی به صورت دقیق اجرایی شود.

وی ادامه داد: قانونِ در اختیار سازمان نظام وظیفه عمومی مربوط به سال ۹۰ است و تاکنون اصلاحیه‌هایی در مورد آن صورت گرفته و اقدامات دستورالعمل‌های این آیین‌نامه اجرایی و به کل کشور ارسال شده است. البته این ایراد به سازمان نظام وظیفه‌ عمومی در خصوص این آیین‌ نامه اجرایی و اصلاح آن وجود دارد.

معاون مشمولان‌ و امور معافیت سازمان نظام وظیفه‌ عمومی افزود: اگر معاونین‌ دانشجویی به حوزه مشمولین‌ عنایتی ویژه‌ داشته باشند بسیاری از مشکلات حل می‌شود و نباید دانشجو به دلیل جهل‌ قانون خود را درگیر حاکمیت کند.

حمیدزاده‌ گفت: در قانون اخیر سازمان وظیفه عمومی ثبت سنوات مشخص است ولی چون دانشجویان به این موضوع اهمیت نمی‌دهند دچار مشکل می‌شوند.

دانشگاه‌ها موظفند اخراج دانشجویان را به نظام وظیفه اعلام کنند

وی ادامه داد: در قانون سازمان نظام وظیفه عمومی به صراحت آمده است که دانشگاه‌ها موظف هستند موارد اخراج، انصراف، فراغت‌ و معافیت تحصیلی را به موقع و به قید فوریت به این سازمان اعلام کنند.

معاون مشمولان‌ و امور معافیت سازمان نظام وظیفه‌ عمومی گفت: خروج از کشور در حال حاضر اینترنتی شده و در آینده‌ای نزدیک صدور معافیت تحصیلی دانشجویان و مجوز خروج از کشور از همین طریق انجام می‌شود، لذا دفاتر پلیس + ۱۰، اقدامات آنها و پیگیری دانشجویان در این خصوص حذف و با آن که نیروی انتظامی یکی از سازمان‌های نظامی و امنیتی است و نمی‌تواند از اینترنت‌ استفاده کند اما از این مرحله برای رفع مشکلات و تسهیل مشمولین‌ و دانشجویان عبور کرده‌ایم.

حمیدزاده‌ گفت: دانشگاه‌ها باید در کارتابل‌ اینترنتی اختصاصی این موضوع ورود کرده و بعد از درخواست دانشجو برای معافیت و همچنین دریافت مجوز خروج از کشور و گذرنامه و البته بدون مراجعه به بانک و ظرف ۱۵ دقیقه کار خود را حل و فصل کنند.

معاون مشمولان‌ و امور معافیت سازمان نظام وظیفه‌ عمومی ادامه داد: بهتر است دانشگاه‌ها با استفاده از بستر اینترنت مسئله امور مشمولین‌ خود را و درخواست‌های مرتبط با آن را حل و فصل کنند.

میزان سنوات تحصیلی‌ دانشجویان‌ در قانون سازمان نظام وظیفه عمومی

حمیدزاده‌ در ادامه با اشاره به سنوات تحصیلی‌ برای دانشجویان‌ گفت: برای مقطع کاردانی‌ این سنوات تحصیلی‌ حداکثر‌ ۲ و نیم سال‌، کارشناسی پیوسته ۳ سال، کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر ۵ سال، برای مقطع کارشناسی ارشد پیوسته حداکثر ۶ سال، برای مقطع دکترای پزشکی پیوسته حداکثر ۸ سال و برای مقطع دکترای تخصصی حداکثر ۶ سال در نظر گرفته شده است.

وی گفت: دانشگاه‌ها تا ۶ ماه پس از فراغت از تحصیل می‌بایست اتمام تحصیل دانشجویی سابق را به سازمان نظام وظیفه عمومی اعلام کنند ضمن اینکه کمیسیون‌های اختصاصی برای تأیید درخواست افزایش سنوات دانشجو باید هر چه سریع‌تر تشکیل‌ شود.

معاون مشمولان‌ و امور معافیت سازمان نظام وظیفه‌ عمومی بیان کرد: با همکاری وزارت علوم و بهداشت و تأیید‌ سازمان نظام وظیفه عمومی دانشجو باید حتماً تعداد واحدهای مشخصی را گذرانده باشد تا بتواند از افزایش سنوات استفاده کند.

حمید‌زاده تصریح کرد: آعاده‌ به تحصیل دانشجوی اخراجی و اعلامی‌ به سازمان نظام وظیفه تا یک سال قابل اجرا است به شرطی که این امر به سازمان نظام وظیفه عمومی اعلام شده باشد.

وی گفت: از ترم‌ جدید تا آخر سال جاری ارتباط سازمان نظام وظیفه عمومی با دانشگاه‌ها بر بستر اینترنت جهت ارتباط سهل‌تر اجرایی می‌شود.

معاون مشمولان‌ و امور معافیت سازمان نظام وظیفه‌ عمومی اضافه کرد: در سال گذشته تجربیات بدی داشتیم که با کارت پایان خدمت و یا معافیت جعلی در دانشگاه‌ها ثبت نام صورت گرفته بود.

شرایط صدور معافیت تحصیلی

حمیدزاده‌ گفت: برای صدور معافیت تحصیلی باید اصل کارت پایان خدمت و یا معافیت از سوی اداره مشمولین‌ دانشگاه‌ مشاهده و سپس ثبت‌ نام صورت گیرد ضمن اینکه فقط کارت‌های هوشمند مورد تأیید سازمان نظام وظیفه عمومی است.

وی در ادامه با بیان اینکه برای سفرهای علمی و نیمه علمی ضوابط خیلی شفاف نیست یادآوری کرد: برای سفرهای سیاحتی‌ و زیارتی‌ مجوز یک بار خروج از کشور حداکثر ۴۵ روزه با وثیقه‌ ۸ میلیون تومانی صادر می‌شود ولی برای سفرهای علمی این اشکال همچنان وجود دارد که چه دانشگاهی و بر اساس چه ضوابطی و چه دوره‌های مشترکی امکان استفاده از طرح خروج از کشور مجاز است البته بر همین اساس برای اعطای‌ مجوز یک بار خروج از کشور فرصت مطالعاتی مقطع کارشناسی ارشد حداکثر ۶ ماه و برای دکترای این میزان حداکثر یک سال است.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

سرای دانش فدک | The Lost Magic formula of Learn Essays Cyberspace

One more disadvantage of pure ingredients stands out as the reduced group of pure products …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *