خانه / ویژه کنکور / کاهش تقاضا برای تحصیل در دوره های ارشد و دکتری دانشگاه های آمریکا

کاهش تقاضا برای تحصیل در دوره های ارشد و دکتری دانشگاه های آمریکا

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: به دلیل سیاست های اخیر آمریکا تقاضای تحصیل دانشجویان خارجی در دوره های تحصیلات تکمیلی این کشور بیش از ۱۰ درصد کاهش یافته است.

جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در میان کشور های مختلف جهان به مهاجر ستیزی شهرت دارد.

وی افزود: زمانی که وی در برابر درخواست های مهاجرتی تعداد زیادی از مردم مقاومت می کند در واقع به اصل مهمی که به توسعه و پیشرفت آمریکا در طی سالیان دراز کمک کرده است توجه نمی کند.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: آمریکا مدیون نخبگانی از کشورهای مختلف جهان است که به اقتصاد این کشور کمک کرده و می کنند.

مهراد تاکید کرد: از سال ۱۹۰۰ میلادی مهاجران در این کشور یک سوم برندگان جایزه نوبل در شیمی، فیزیک، پزشکی و اقتصاد را تشکیل می دهند. مهاجران بیش از یک چهارم تقریبا ۱۱۰ هزار پتنتی را که سالانه در آمریکا به ثبت می رسد در اختیار دارند.

وی افزود: بیش از یک میلیون دانشجوی خارجی در دانشگاه های آمریکا تحصیل می کنند و سالانه تخمین زده می شود که در حدود ۴۰ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور کمک کنند.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: از سال ۲۰۱۶ میلادی وضعیت رهبری در علم و فناوری در این کشور دستخوش تغییر شده و از این سال، درخواست ویزای H-۱B  که بسیاری از متخصصان خارجی برای کار در آمریکا لازم دارند تا ۲۰ درصد کاهش یافته و تقاضای تحصیل دانشجویان خارجی در دوره های تحصیلات تکمیلی نیز به ویژه در دانشکده های بازرگانی بیش از ۱۰ درصد کاهش نشان می دهد.

مهراد اظهار داشت: تعداد دانشجویان بین المللی در حالیکه در سایر کشورهای پیشرفته از جمله استرالیا و کانادا رو به افزایش است اما در آمریکا تقریبا ثابت مانده است.

وی گفت: علیرغم گفته های ترامپ درباره روسای جمهور پیشین که سیاست درهای باز را دنبال کرده اند، مهاجرت فرآیندی دشوار و سخت است.

چهره ماندگار علمی کشور تاکید کرد: سال ها طول می کشد تا ویزای دانشجویی به ویزای شهروندی H-۱B تبدیل شود. این مورد حتی درباره نخبگان بسیار برجسته در تخصص های بسیار مورد نیاز نیز صادق است.

وی عنوان کرد: در سال ۲۰۰۴، نرخ سالانه اعطای ویزای H-۱B از ۱۹۵ هزار به ۶۵۰۰۰ و امروز به ۸۵۰۰۰ کاهش یافته است.

چهره ماندگار علمی کشور گفت: این وضعیت کار را برای فارغ التحصیلان خارجی که می کوشند جذب بازار کار آمریکا شوند، سخت تر کرده اما قانون، شهروندان ۵ کشور از جمله استرالیا، کانادا، شیلی، مکزیک و سنگاپور را مستثنی کرده است.

مهراد اظهار داشت: ثبت نام دانشجویان دوره های کارشناسی این ۵ کشور از سال تحصیلی ۲۰۰۱-۲۰۰۰ تقریبا ثابت مانده در حالیکه ثبت نام دانشجویان سایر کشورها تا ۱۴ درصد کاهش نشان می دهد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون آمریکایی ها از جمله ۵۵ درصد از آنهایی که به ترامپ رای داده بودند طبق نظر سنجی سال ۲۰۱۷ از مهاجرت افراد نخبه و ماهر حمایت می کنند.

 


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

سرای دانش فدک | The Lost Magic formula of Learn Essays Cyberspace

One more disadvantage of pure ingredients stands out as the reduced group of pure products …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *